Witamy w e-księgarni

Twojaksiazka.com.pl

10 Najlepszych powieści hiszpańskich autorów

Hiszpania to kraj o bogatej i zróżnicowanej kulturze, która znalazła swoje odbicie w literaturze. Hiszpańscy pisarze tworzą powieści pełne pasji, tajemnic, humoru i historii, które zachwycają czytelników na całym świecie. W tym artykule przedstawiamy dziesięć najpopularniejszych książek hiszpańskich autorów, które warto przeczytać.

1. Carlos Ruiz Zafón – “Cień wiatru”
To pierwsza część cyklu “Cmentarz zapomnianych książek”, który przenosi nas do Barcelony lat 40. i 50. XX wieku. Główny bohater, Daniel Sempere, odkrywa na tajemniczym cmentarzu zapomnianą powieść “Cień wiatru” autorstwa Juliana Caraxa. Zafascynowany książką i jej twórcą, Daniel postanawia dowiedzieć się więcej o nim i jego losach, nie zdając sobie sprawy, że wpada w sam środek niebezpiecznej intrygi. To powieść o miłości do literatury, o przyjaźni, o zdradzie i o mrocznych sekretach przeszłości.

2. Ildefonso Falcones – “Katedra w Barcelonie”
To epicka opowieść o budowie kościoła Santa Maria de la Mar w Barcelonie w XIV wieku. Akcja powieści rozgrywa się na tle historycznych wydarzeń, takich jak wojna stuletnia, epidemia dżumy czy prześladowania Żydów. Śledzimy losy Arnaua Estanyola, syna uciekiniera przed feudalnym panem, który z biednego chłopca staje się zamożnym patrycjuszem i konsulem morskim. Jego życie jest pełne przygód, namiętności, dramatów i walki o sprawiedliwość.

3. Eduardo Mendoza – “Sekret hiszpańskiej pensjonarki”
To trzecia część cyklu kryminalnego z udziałem damskiego fryzjera jako detektywa. Tym razem bohater musi rozwikłać zagadkę zniknięcia czternastoletniej uczennicy z elitarnej szkoły prowadzonej przez zakonnice. W trakcie śledztwa odkrywa on skandaliczne sekrety pensjonatu i jego mieszkanek, a także staje oko w oko z groźnym przeciwnikiem. To powieść pełna absurdalnego humoru, groteski i ironii.

4. Jaume Cabré – “Jaśnie pan”
To monumentalna saga rodzinna rozciągająca się od średniowiecza do współczesności. Głównym bohaterem jest Adrià Ardèvol, profesor historii i kolekcjoner antyków, który na łożu śmierci próbuje zrozumieć swoje życie i pochodzenie. Jego historia splata się z losami jego przodków i ludzi, którzy mieli wpływ na jego losy. W tle pojawiają się wydarzenia historyczne, takie jak inkwizycja, rewolucja francuska czy hiszpańska wojna domowa. To powieść o poszukiwaniu prawdy, o winie i pokucie, o miłości i nienawiści.

5. Arturo Pérez-Reverte – “Batalista”
To powieść historyczna osadzona w czasach napoleońskich inwazji na Hiszpanię. Głównym bohaterem jest Diego Alatriste y Tenorio, były żołnierz i najemnik, który walczy z Francuzami w partyzanckiej wojnie. Jego przygody są pełne niebezpieczeństw, zdrad, honoru i romansów. To powieść o waleczności, o patriotyzmie, o dawnej Hiszpanii i jej bohaterach.

6. Rafael Abalos – “Grimpow”
To powieść fantasy dla młodzieży, która przenosi nas do średniowiecznej Europy. Głównym bohaterem jest Grimpow, chłopiec, który znajduje na ciele zamordowanego rycerza tajemniczy kamień i list z zagadkowymi symbolami. Wkrótce odkrywa, że kamień ma magiczne właściwości i że jest on kluczem do odnalezienia legendarnego Kamienia Mędrców. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, Grimpow wyrusza w niezwykłą podróż, podczas której spotyka templariuszy, alchemików, królów i papieży.

7. Eduardo Mendoza – “Wyspa niesłychana”
To powieść satyryczna, która ukazuje Hiszpanię lat 90. XX wieku. Głównym bohaterem jest Onofre Bouvila, syn biednego rybaka z Katalonii, który przyjeżdża do Barcelony w poszukiwaniu lepszego życia. Jego kariera zaczyna się od sprzedawania trąbek na ulicy, a kończy na byciu bogatym i wpływowym biznesmenem. Jego życie jest pełne absurdów, paradoksów i komicznych sytuacji. To powieść o ambicji, o korupcji, o społeczeństwie i o polityce.

8. Carlos Ruiz Zafón – “Labirynt duchów”
To czwarta i ostatnia część cyklu “Cmentarz zapomnianych książek”. Akcja powieści rozgrywa się w Barcelonie lat 50. XX wieku. Głównym bohaterem jest Daniel Sempere, który po latach wraca do tajemniczego cmentarza zapomnianych książek. Tam odkrywa prawdę o swojej rodzinie i o losach Juliana Caraxa, autora “Cienia wiatru”. Jednocześnie musi stawić czoła groźnemu przeciwnikowi, który chce zniszczyć wszystkie książki i ich autorów. To powieść o literaturze, o pamięci, o przebaczeniu i o nadziei.

9. Eva García Sáenz de Urturi – “Cisza białego miasta”
To pierwsza część trylogii kryminalnej osadzonej w baskijskim mieście Vitoria. Głównym bohaterem jest Unai López de Ayala, zwany Krakenem, profiler policyjny specjalizujący się w seryjnych mordercach. Jego zadaniem jest zapobiec kolejnym zbrodniom dokonywanym przez zabójcę naśladującego brutalne morderstwa sprzed dwudziestu lat. W trakcie śledztwa Unai musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, ze swoimi uczuciami i ze swoim największym lękiem. To powieść pełna napięcia, zaskakujących zwrotów akcji i baskijskiego folkloru.

10. Eduardo Mendoza – “Przygody damskiego fryzjera”
To pierwsza część cyklu kryminalnego z udziałem damskiego fryzjera jako detektywa. Tym razem bohater musi rozwikłać zagadkę śmierci hrabiego de Guadalhorce, który zostaje znaleziony martwy w swoim pałacu z nożem wbitym w plecy. W trakcie śledztwa bohater spotyka wiele barwnych postaci z wyższych sfer Barcelony lat 70. XX wieku. To powieść pełna humoru, ironii i absurdów.

Hiszpania to bogactwo kultury i historii, jeśli ktoś marzy o przeprowadzce to polecamy agentów nieruchomości w Hiszpanii, którzy mogą pomóc znaleźć swoje miejsce na półwyspie iberyjskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search

Popular Posts

 • 10 Najlepszych powieści hiszpańskich autorów
  10 Najlepszych powieści hiszpańskich autorów

  Hiszpania to kraj o bogatej i zróżnicowanej kulturze, która znalazła swoje odbicie w literaturze. Hiszpańscy pisarze tworzą powieści pełne pasji, tajemnic, humoru i historii, które zachwycają czytelników na całym świecie. W tym artykule przedstawiamy dziesięć najpopularniejszych książek hiszpańskich autorów, które warto przeczytać. 1. Carlos Ruiz Zafón – “Cień wiatru”To pierwsza część cyklu “Cmentarz zapomnianych książek”,…

 • Książki dla dzieci, co wybrać dla młodszego dziecka, co dla starszego
  Książki dla dzieci, co wybrać dla młodszego dziecka, co dla starszego

  Polecane książki dla dzieci Czytanie książek to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką dziecko może zdobyć. Książki pozwalają dzieciom poznawać świat, rozwijać wyobraźnię i kreatywność, a także kształtować wartości. Wybór dobrych książek dla dzieci może być trudny. Istnieje wiele świetnych tytułów, ale nie wszystkie są odpowiednie dla każdego dziecka. Przy wyborze książek warto wziąć pod uwagę…

 • Najpopularniejsze książki w 2023 roku
  Najpopularniejsze książki w 2023 roku

  Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami moją listą najpopularniejszych książek w 2023 roku. Jak wiadomo, rynek wydawniczy jest bardzo zróżnicowany i dynamiczny, dlatego trudno jest wybrać tylko kilka tytułów, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Ale spróbuję! Oto moje propozycje: To moja lista najpopularniejszych książek w 2023 roku. A Wy co czytaliście ostatnio? Podzielcie się…

Categories