Witamy w e-księgarni

Twojaksiazka.com.pl

Książki dla dzieci, co wybrać dla młodszego dziecka, co dla starszego

Polecane książki dla dzieci

Czytanie książek to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką dziecko może zdobyć. Książki pozwalają dzieciom poznawać świat, rozwijać wyobraźnię i kreatywność, a także kształtować wartości.

Wybór dobrych książek dla dzieci może być trudny. Istnieje wiele świetnych tytułów, ale nie wszystkie są odpowiednie dla każdego dziecka. Przy wyborze książek warto wziąć pod uwagę wiek dziecka, jego zainteresowania i poziom umiejętności czytania.

Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dzieci w wieku przedszkolnym dopiero zaczynają poznawać świat. Ich wyobraźnia jest bardzo rozwinięta, dlatego książki dla nich powinny być pełne kolorowych ilustracji i ciekawych historii.

Dobrym wyborem dla dzieci w wieku przedszkolnym są książki:

 • “Basia” Zofii Staneckiej – to seria książek o przygodach rezolutnej dziewczynki, która zawsze wpada w kłopoty.
 • “Moje zęby: dlaczego są i jak należy o nie dbać!” – to książka edukacyjna, która w przystępny sposób uczy dzieci o higienie jamy ustnej.
 • “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek – to zabawna historia o skarpetkach, które uciekają z pralki i przeżywają niezwykłe przygody.
 • “Serce w butelce” Olivera Jeffersa – to piękna opowieść o chłopcu, który znajduje w butelce serce.
 • “Muminki” Tove Jansson – to seria książek o rodzinie Muminków, które mieszkają w Dolinie Muminków.

Książki dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są już bardziej samodzielne i potrafią czytać dłuższe teksty. W tym wieku warto wybierać książki, które rozwijają wyobraźnię, pobudzają ciekawość świata i uczą wartości.

Dobrym wyborem dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym są książki:

 • “Baśniobór” Brandona Mualla – to seria książek o chłopcu, który odkrywa w lesie magiczny Baśniobór.
 • “Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren – to książka o grupie dzieci, które mieszkają w spokojnej szwedzkiej wiosce.
 • “Tam, gdzie żyją dzikie stwory” Maurice’a Sendaka – to baśń o chłopcu, który wyrusza w podróż do krainy, w której żyją dzikie stwory.
 • “Jano i Wito w trawie” Wioli Wołoszyn – to książka o dwóch chłopcach, którzy odkrywają w trawie tajemniczy świat.
 • “Pucia uczy się mówić: zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych” Marty Galewskiej-Kustry – to książka, która pomaga dzieciom rozwijać mowę.

Książki dla dzieci w wieku szkolnym

Dzieci w wieku szkolnym są już w stanie czytać książki o bardziej złożonych tematach. Warto wybierać książki, które rozwijają wyobraźnię, pobudzają ciekawość świata i uczą wartości.

Dobrym wyborem dla dzieci w wieku szkolnym są książki:

 • “Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry. To klasyka literatury dziecięcej, która zachwyca zarówno małych, jak i dużych czytelników. Opowiada o przygodach chłopca, który podróżuje po różnych planetach i spotyka na nich niezwykłe postaci. To książka o marzeniach, przyjaźni, miłości i odpowiedzialności, która uczy ważnych wartości i pobudza wyobraźnię.
 • “Harry Potter” J.K. Rowling. To seria siedmiu tomów o młodym czarodzieju, który dowiaduje się o swoim pochodzeniu i trafia do szkoły magii Hogwart. Tam przeżywa niesamowite przygody, walcząc ze złym Lordem Voldemortem i jego poplecznikami. To książka o magii, odwadze, lojalności i przyjaźni, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony.
 • Opowieści z Narnii” C.S. Lewis. To cykl siedmiu książek o fantastycznym świecie Narnii, do którego dostają się czworo dzieci przez tajemniczą szafę. Tam spotykają mówiące zwierzęta, czarownice, fauny, centaury i wiele innych stworzeń. To książka o przygodzie, wierze, nadziei i dobru, która przenosi czytelnika do innego wymiaru.
 • “Mikołajek” René Goscinny i Jean-Jacques Sempé. To zbiór krótkich opowiadań o codziennym życiu sympatycznego chłopca i jego kolegów z klasy. To książka o dzieciństwie, szkole, rodzinie i zabawie, która bawi i wzrusza zarazem.
 • Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. To opowieść o trójce dzieci, które mieszkają w małej wiosce na szwedzkiej wsi. To książka o prostocie, naturze, zwierzętach i radości życia, która pokazuje uroki wiejskiego dzieciństwa.
 • “Mała Wielka Księga” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego: Ta klasyczna książka nie tylko przyciąga swoim niezwykłym rysunkiem, ale również przekazuje głębokie przemyślenia na temat życia i miłości. Historia o Małym Księciu uczy dzieci wartości empatii, przyjaźni i dbałości o otaczający nas świat.
 • “Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla: Roald Dahl to mistrz literatury dziecięcej, a ta historia o chłopcu o imieniu Charlie, który wraz z innymi dziećmi zwiedza tajemniczą fabrykę czekolady Willy’ego Wonki, to prawdziwa uczta dla wyobraźni. Książka ta jest nie tylko zabawna, ale również przemyca ważne wartości, takie jak uczciwość i pokora.
 • “Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren: Klasyczna opowieść szwedzkiej autorki o grupie dzieci żyjących w idyllicznej wsi. Książki Lindgren są nie tylko pełne ciepła i humoru, ale także ukazują siłę przyjaźni, współpracy i akceptacji inności.
 • “Złodziejka książek” Markusa Zusaka: Ta poruszająca opowieść o dziewczynce imieniem Liesel, która podczas II wojny światowej kradnie książki, aby się z nimi zaprzyjaźnić, to nie tylko piękna historia, ale także lekcja związana z mocą słowa pisanego i czytania.
 • “Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren – to baśń o dziewczynce, która dorasta w rodzinie zbójników.
 • “Malamander” Thomasa Taylora – to powieść o tajemniczym smoku, który mieszka w londyńskim zoo.
 • “Co budują zwierzęta?” Emilii Dziubak – to książka edukacyjna, która uczy dzieci o budowie gniazd, nor i innych domów zwierząt.
 • “Opowieści wigilijne: pod choinkę od polskich pisarzy” – to zbiór opowiadań o świętach Bożego Narodzenia.
 • “Bob” Wendy Mass – to powieść o chłopcu, który zaprzyjaźnia się z robotem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search

Popular Posts

 • 10 Najlepszych powieści hiszpańskich autorów
  10 Najlepszych powieści hiszpańskich autorów

  Hiszpania to kraj o bogatej i zróżnicowanej kulturze, która znalazła swoje odbicie w literaturze. Hiszpańscy pisarze tworzą powieści pełne pasji, tajemnic, humoru i historii, które zachwycają czytelników na całym świecie. W tym artykule przedstawiamy dziesięć najpopularniejszych książek hiszpańskich autorów, które warto przeczytać. 1. Carlos Ruiz Zafón – “Cień wiatru”To pierwsza część cyklu “Cmentarz zapomnianych książek”,…

 • Książki dla dzieci, co wybrać dla młodszego dziecka, co dla starszego
  Książki dla dzieci, co wybrać dla młodszego dziecka, co dla starszego

  Polecane książki dla dzieci Czytanie książek to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką dziecko może zdobyć. Książki pozwalają dzieciom poznawać świat, rozwijać wyobraźnię i kreatywność, a także kształtować wartości. Wybór dobrych książek dla dzieci może być trudny. Istnieje wiele świetnych tytułów, ale nie wszystkie są odpowiednie dla każdego dziecka. Przy wyborze książek warto wziąć pod uwagę…

 • Najpopularniejsze książki w 2023 roku
  Najpopularniejsze książki w 2023 roku

  Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami moją listą najpopularniejszych książek w 2023 roku. Jak wiadomo, rynek wydawniczy jest bardzo zróżnicowany i dynamiczny, dlatego trudno jest wybrać tylko kilka tytułów, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Ale spróbuję! Oto moje propozycje: To moja lista najpopularniejszych książek w 2023 roku. A Wy co czytaliście ostatnio? Podzielcie się…

Categories